Jak przygotować ogród na wiosnę?

2022-03-19
Jak przygotować ogród na wiosnę?

Początek sezonu może być pracowity. Aby uniknąć przytłoczenia obowiązkami, gdy nadejdzie wiosna, przygotuj narzędzia ogrodowe w miesiącach zimowych, aby były już pod ręką. Dokładnie sprawdź swój sprzęt. Jeśli narzędzia są zardzewiałe, bądź w znaczącym stopniu uszkodzone, ustal, czy możesz je naprawić. Potrzebujesz przecież niezawodnego sprzętu, aby przetrwać miesiące ogrodnicze i aby ogród wiosną prezentował się naprawdę okazale. 

Jeśli część sprzętu nadaje się do użytku, postaraj się go wyczyścić. Do tego celu możesz użyć drucianej szczotki, która skutecznie pozwoli usunąć zaschnięty piasek z metalowych łopat, szpadli i motyk. Przejrzyj także nożyce do żywopłotów i sprawdź, czy są dobrze naostrzone.

Porządki w ogrodzie w oczekiwaniu wiosny — od czego zacząć?

Pod koniec sezonu zimowego właściciele gospodarstw domowych najczęściej przypominają sobie o pracy, jaka czeka ich za kilka tygodni. Nie zawsze perspektywa poskromienia bujnych traw jest zachęcająca i ekscytująca. Aby przygotować trawnik na nadchodzące, cieplejsze miesiące, warto postawić już na starcie na sprawdzone, jakościowe urządzenia i sprzęty. Do nich możemy zaliczyć kosiarki do trawy czy kosy.

Od czyszczenia, przez koszenie, aż po siew. Rutynowa pielęgnacja wiosennego trawnika wymaga podjęcia szeregu czynności. W Twoim najlepszym interesie jest podjęcie działania już teraz. Z nadejściem nowego roku, możesz zacząć zastanawiać się nad sprzętem, jaki wykorzystasz już za chwilę.

Jakie rośliny przyciąć wiosną?

Wiosna i wczesne lato to idealny czas na przycinanie tych roślin, którymi nie zajmowaliśmy się w poprzednich miesiącach. Kiedy przycinać krzewy ozdobne i rośliny, aby efekty pracy zaprocentowały w kolejnych tygodniach?

  • Trawy ozdobne

Niezwykle modne trawy pięknie prezentują się także w zimowych ogrodach. Jeśli trawy w Twoim ogrodzie przetrwały chłodne miesiące, możesz je mocno przyciąć już od marca.

  • Krzewy kwitnące wiosną

Krzewy, które zakwitają w okresie wzrostu w poprzednim sezonie, takie jak weigela i forsycja mogą być przycinane natychmiast po kwitnieniu.

  • Byliny

Wszelkie rośliny zielne, których nie ściąłeś jesienią, w tym rośliny z ozdobnymi szypułkami lub łodygami, mogą zostać przycięte wiosną. Należą do nich ostrokrzewy morskie, sedum i osty.

Jak przekopać ogródek?

Jeśli do tego momentu nadal nie wiesz, co robić w ogrodzie w marcu, mamy dla Ciebie kolejną, prawdziwie wiosenną czynność, która czeka niemalże każdego właściciela ogrodu! Przekopywanie ogródka jest jedną z pierwszych rzeczy na liście do wykonania z nadejściem cieplejszych miesięcy. Czynności te mają na celu wzruszenie gleby tak, aby była lepiej napowietrzona, co z kolei będzie z korzyścią dla roślin, jakie planujesz zasadzić.

W pierwszym kroku sprawdź glebę, którą zamierzasz przekopać. Jeśli jest piaszczysta, sypka i z łatwością przesypuje się przez palce, możesz zacząć pracę. Jeśli z kolei ziemia ma twardą strukturę i jest cięższa, rozważ regularne przekopywanie, nie tylko przed nadejściem wiosny, ale także późną jesienią. W ten sposób trudna gleba będzie lepiej przygotowana na kolejny sezon.

Przed przystąpieniem do przekopania ogródka, oczyść ziemię z roślin i pozbądź się kamieni. Kolejnym krokiem jest już właściwa czynność związana z wbijaniem łopaty na głębokość około 30 centymetrów. Ziemię, którą wykopiesz, odwróć i odłóż z powrotem.

Jakich narzędzi potrzebujesz, aby utrzymać ogród w pięknym stanie przy minimum wysiłku?

Istnieje wiele narzędzi i sprzętów przeznaczonych do użytku w ogrodzie. Jeśli jednak stawiasz swoje pierwsze kroki w ogrodnictwie, sprawdzonym rozwiązaniem jest skupienie się na kupnie absolutnie niezbędnych narzędzi, które ułatwią Ci pracę.

Do najważniejszych narzędzi możemy zaliczyć:

  • Narzędzia do kopania, takie jak łopaty, widły i motyki,
  • Narzędzia do odchwaszczania, czyli między innymi kultywator,
  • Narzędzia do podlewania ogrodu: konewka, wąż, zbiornik na deszczówkę,
  • Narzędzia do bieżącej konserwacji przez cały sezon, takie jak kosa Stihl czy kosiarki spalinowe.

Pierwsze koszenie trawy wiosną - jak i kiedy to zrobić?

Zastanawiasz się, co robić w ogrodzie w marcu? Zapewne domyślasz się, że bez regularnego koszenia w tym sezonie się nie obejdzie? Prawda jest taka, że ​​nie ma sztywnej daty, kiedy powinno wykonywać się przekopywanie ogródka czy podcinanie traw. Najlepszym sposobem na ustalenie terminu jest obserwowanie ogrodu. Miej oko na wzrost trawy w czasie. Oszacuj jej wysokość i obserwuj pogodę. Zanim zdecydujesz się użyć kosiarki, upewnij się, że trawa rozmroziła się całkowicie po zimie. Trawa powinna być sucha i mieć już odpowiednią wysokość.

Stąd też warto przejść do tematu narzędzi, bez których nie można się obejść, dbając o ogród wiosną. Zakup kosiarki spalinowej może być trudną decyzją, ponieważ jest wiele różnych modeli i marek do wyboru. Jednak mając odpowiednie informacje, będziesz w stanie łatwo przejść przez tę inwestycję.

Kosiarki spalinowe takie jak kosiarka Honda doskonale nadają się do małych i średnich ogrodów. Kosiarka spalinowa ma także większą moc niż jej elektryczny odpowiednik. Modele spalinowe są preferowane ze względu na ich zdolność do pokonywania nierównego terenu. Do innych zalet, które zdecydowanie przemawiają za zakupem, możemy zaliczyć wyższą wydajność, zwrotność i trwałość.

Jeśli z kolei jesteś dumnym posiadaczem większego ogródka, z pewnością kosiarka traktorek dla dużych trawników będzie tym, czego szukasz. Modele takie jak traktor ogrodowy Stihl RT 5112 Z odznaczają się bardzo dużą efektywnością, wysoką jakością cięcia i możliwością precyzyjnego transportu trawy do pojemnego kosza. Mając do skoszenia większy obszar, jest to zdecydowanie opcja do rozważenia.

 

Ale co, jeśli Twój ogródek nie jest wystarczająco duży, aby uzasadnić wyższy koszt kosiarki spalinowej, bądź kosiarki samojezdnej? Rozwiązaniem są kosiarki elektryczne, bądź akumulatorowe. Przykładem może być kosiarka elektryczna Stiga Collector 39 E o wysokiej mocy 1400 W i 40 litrowym koszem, zapewniającym wygodną pracę. Najbardziej w pracach ogrodowych cenisz sobie mobilność? W takim razie zachęcamy do sprawdzenia modeli, takich jak kosiarka akumulatorowa Stiga Collector 132.

Podsumowanie — kluczem do pięknego ogrodu jest regularna praca…i wykorzystywanie najlepszych narzędzi!

Najpewniej jeszcze się nad tym nie zastanawiasz, ale wiosna jest tuż za rogiem! Oznacza to nic innego, jak to, że wszyscy właściciele domów, jak i profesjonalne firmy zajmujące się utrzymaniem ogrodów, zaczynają kompletować narzędzia i planować kolejne tygodnie. Jest wiele do zrobienia i łatwo zapomnieć o wszystkich zadaniach, które należy wykonać, aby w tym sezonie osiągnąć zamierzony efekt. Mamy jednak nadzieję, że przedstawione w niniejszym artykule wskazówki pozwolą Ci skuteczniej i bardziej komfortowo wejść w prace ogrodowe i świetnie się w nich odnaleźć.

pixel