Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać do stosowania w ogrodzie? Kilka propozycji

2021-03-18
Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać do stosowania w ogrodzie? Kilka propozycji

Dbanie o piękny wygląd ogrodu wymaga wykonania prac polegających na skracaniu gałęzi drzew i krzewów. Po przycięciu ich sekatorem, piłą ręczną lub pilarką łańcuchową, często zostajemy z dużą ilością niepotrzebnych gałęzi. Co z nimi zrobić? Świetnym sposobem jest ich rozdrobnienie z pomocą urządzenia, jakim jest rozdrabniacz do gałęzi. Warto posiadać taką maszynę w swoich zasobach.

Rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać do zastosowania przy pracach porządkowych w naszym ogrodzie? Wszystko zależy od wielkości ogrodu, grubości gałęzi, jakie przycinamy, a także częstotliwości, z jaką wykonujemy tego typu prace.

To właśnie do naszych indywidualnych potrzeb należy dopasować wybór urządzenia. Rozdrabniacze w zależności od rodzaju napędu możemy podzielić na dwa rodzaje: spalinowe i elektryczne. Przedstawiciele każdego rodzaju posiadają szczególne cechy.

Rozdrabniacze elektryczne cechują się dużą wygodą użytkowania. Są lżejsze od spalinowych, przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności. Niektóre modele posiadają zintegrowany pojemnik na rozdrobniony materiał. Inne posiadają możliwość złożenia ich do bardziej kompaktowych wymiarów na czas przechowywania, co na pewno większość z nas doceni - przecież miejsca w schowkach ogrodowych zawsze brakuje. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie można przewieźć, na przykład na działkę wypoczynkową, nawet w bagażniku auta osobowego. Elektryczne modele rozdrabniaczy do gałęzi, jak na przykład model GHE 140L uznanego producenta STIHL często posiadają wyciszoną konstrukcję, dzięki której praca z urządzeniem jest dużo bardziej komfortowa. Ta konkretna rozdrabniarka gwarantuje skuteczną pracę przy rozdrabnianiu gałęzi do 40 mm średnicy, co zapewnia skuteczną pracę w praktycznie każdym ogrodzie.

Inną ciekawą propozycją jest model BIO SILENT 2500 z pojemnikiem o pojemności 60 litrów. Jest to wyrób włoskiego producenta STIGA, który posiada blisko stuletnie doświadczenie w produkcji narzędzi i maszyn do pielęgnacji zieleni. Jak wskazuje sama nazwa tego modelu (silent w języku polskim oznacza cichy), jest on także wyciszony. Oferuje także wygodną regulację stopnia rozdrobnienia gałęzi. Jego rolkowy system tnący z ośmioma zębami zapewnia niezawodną pracę, a przyciski sterujące umieszczone na górze maszyny pozwalają na wygodną i co równie ważne bezpieczną obsługę.

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi to większe urządzenia, posiadające bardzo dużą wydajność. Silnik spalinowy służący do napędu mechanizmu rozdrabniającego dostarcza dużą moc, co pozwala na rozdrabnianie nawet grubych gałęzi czy konarów. Do ich pracy nie potrzebujemy źródła zasilania w postaci prądu, co może być istotne dla osób, które wykorzystują takie urządzenia w polowych warunkach. Firma STIHL poza modelami elektrycznym posiada także w swojej ofercie urządzenia spalinowe, taki jak na przykład GH 460C. Jest wyposażony w noże typu sandwich, które rozdrabniają gałęzie o grubości do 75 mm. Ten spalinowy rozdrabniacz nadaje się do użytku zarówno prywatnego jak i profesjonalnego. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest dużo drzew, a co za tym idzie dużo gałęzi, jak na przykład w sadach owocowych, czy dużych ogrodach. Liderem niezawodności w produkcji silników spalinowych do maszyn ogrodniczych z całą pewnością jest HONDA.

Ten producent tworzy także rozdrabniacze i rębaki do gałęzi. Model GTS 900 H to niezawodne i wydajne urządzenie dla profesjonalistów i miłośników ogrodnictwa, którzy posiadają do pielęgnacji duże tereny zielone.

Prosta, a zarazem skuteczna konstrukcja mechanizmu rozdrabniającego, składająca się z dwóch ruchomych i jednego stałego ostrza, sprawia, że właściwie żadna gałąź nie jest straszna tej maszynie. Koła z oponami pneumatycznymi umożliwiają wprowadzenie rozdrabniarki w ciężki teren, a regulowany komin wyrzutowy pozwala na odprowadzenie rozdrobnionego materiału na przykład bezpośrednio na przyczepę.

Praca rozdrabniacza do gałęzi to wiele korzyści

Z posiadania rozdrabniacza do gałęzi płynie wiele korzyści. Oczywistą jest ta, wspomniana na wstępie artykułu. Rozdrabniacz ułatwia utrzymanie porządku poprzez skuteczne rozdrabnianie dużych i rozłożystych gałęzi, czy wręcz fragmentów krzewów. Ale taki rozdrobniony na drobne frakcje materiał nie musi trafić do kosza. Można go wykorzystać w inny sposób, na przykład jako ściółkę do klombów, lub materiał na kompost.

Rozdrabniacze do gałęzi, są zaprojektowane, tak by zapewnić nam maksymalny poziom bezpieczeństwa, podczas ich użytkowania. Jednak przy pracy z takimi urządzeniami zawsze należy przestrzegać zasad BHP. Przed pracą wyposażmy się w okulary ochronne i rękawice ogrodowe. Dzięki wydajnym rozdrabniaczom do gałęzi praca w ogrodzie będzie jeszcze przyjemniejsza.

pixel