Nowoczesna pielęgnacja trawnika z robotem koszącym. Czy warto go kupić?

2020-07-07
Nowoczesna pielęgnacja trawnika z robotem koszącym. Czy warto go kupić?
Wiele osób zadaje sobie pytanie - czy robot koszący jest urządzeniem, które naprawdę pomaga w pielęgnacji trawnika? Odpowiedź jest jedna - zdecydowanie TAK. Niezależnie od wielkości trawnika, piękna i zadbana zielona powierzchnia cieszy widok, prawda?

Robot koszący - Twoja pomoc w pielęgnacji terenów zielonych

Roboty koszące to urządzenia, które wyręczają człowieka w mozolnej i czasochłonnej pracy koszenia trawnika oraz innych terenów zielonych (np. ogrodów). Każda osoba, która kiedykolwiek musiała korzystać z kosiarki czy podkaszarki wie, że jest to zajęcie stosunkowo proste, jednak wymagające poświęcenia mu czasu. Ponadto, jeżeli kosi się trawy i chwasty w lecie, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, człowiek szybko się męczy.

Roboty koszące powstały po to, aby odciążyć nas w tej pracy. Są sprawne, dokładne i nie przeszkadzają im upały. Mogą działać na dużych powierzchniach (nawet do 20 000 m2!), zarówno na terenie płaskim, jak i ze skosami oraz nierównościami, a co istotne - większość z nich pracuje zdecydowanie ciszej, niż tradycyjne kosiarki spalinowe lub elektryczne.

Oto, jakie kluczowe cechy sprawiają, że nabycie robota koszącego to dobry pomysł:
  • możliwość doboru do wielkości powierzchni – w sprzedaży znajdują się roboty koszące przeznaczone do powierzchni o różnych wielkościach, co pozwala na dobranie optymalnie dopasowanego do posiadanego trawnika. Różnice pomiędzy nimi są olbrzymie – na przykład AMBROGIO ROBOT L35i DELUXE kosi na obszarze do 1800 m2, podczas gdy ROBOT LINE 450I DELUXE jest w stanie obrobić obszar do 20 000 m2.
  • inteligentny podział stref roboczych – niemal każdy robot może podzielić oddany mu teren na strefy robocze. Pozwala to na sprawniejsze rozplanowanie pracy. Ilość dostępnych stref różni się w zależności od konkretnego modelu, np. robot koszący STIGA Autoclip M7 tworzy trzy strefy, zaś Robot koszący Autoclip 550 SG może ich wyznaczyć aż osiem.
  • funkcja mulczowania – to rozdrabnianie trawy wraz z runią i pozostawianie jej na miejscu. Zabieg taki tworzy warstwę, która blokuje parowanie wody i rozwój chwastów, ma również pozytywny wpływ na jakość gleby. Możliwość taką dają m.in. roboty koszące STIHL - STIHL RMI 422 PC i STIHL RMI 632 PC.
  • wygodne kontrolowanie przez smartfon – modele takie, jak STIHL RMI 632 PCSTIGA Autoclip 550 SG czy robot koszący HRM3000 MIIMO 3000 potrafią łączyć się ze smartfonem, co pozwala zdalnie sprawdzać ich status oraz kontrolować pracę. Dzięki temu nie trzeba za nimi chodzić - można zasiadać wygodnie na fotelu w swoim salonie i mieć pewność, że maszyna wydajnie wykonuje pracę.

Funkcje inteligentne w robotach koszących

Wiele robotów koszący korzysta z dobrodziejstw współczesnej technologii i korzysta z zaawansowanych rozwiązań programistycznych, aby jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę. Jakie to rozwiązania?

Ambrogio oferuje w swoich modelach z wyższej półki (takich, jak wspomniane L35i DELUXE) system koszenia „Inteligentne Obszary”. Na czym to polega? Robot koszący tworzy i przechowuje w swojej pamięci wirtualne mapy koszonego terenu, zapamiętując czas pracy na każdym z obszarów. Kiedy pracuje w obszarze, który nie był w ostatnim czasie koszony, uruchamia automatycznie system koszenia spiralnego, który nakłada się na losowy sposób pracy.
Robot koszący AmbrogioWykrywanie skoszonych obszarów to praktyczna funkcja, którą można spotkać m.in. w robotach koszących STIGA Autoclip 550 SG oraz STIGA Autoclip M7. Dzięki niej urządzenie omija obszary skoszone wcześniej i kieruje się tam, gdzie czeka na nie praca.
Wszystkie roboty koszące wyposażone są w czujniki ruchu, wykrywania przeszkód oraz dodatkowe, jak np. wykrywania deszczu. Niektóre na podstawie badań terenu nie tylko układają plan ogrodu, ale również optymalizują działanie tak, aby jak najszybciej wykonać pracę, zachowując przy tym pełną wydajność. Takie modele to np. STIHL RMI 422 oraz RMI 632 PC.

Czym różnią się roboty koszące?

Jak pokazano to na powyższych przykładach, automatyczne roboty koszące różnią się między sobą ilością i rodzajem funkcji, a także obszarem, na jakim mogą pracować. To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą różnice stricte techniczne, jak rodzaj i szerokość ostrza, wysokość koszenia oraz szybkość koszenia, wyrażana w metrach na minutę.

Jeśli chodzi o szerokość i rodzaj ostrza – spotykamy ostrza 4-zębne, gwiaździste, trójobrotowe. Które wybrać? Noże proste ograniczają odrzut trawy do tyłu, natomiast profilowane wyrzucają ją daleko. Profilowane radzą sobie lepiej z “trudnymi chwastami”, czyli roślinnością o grubych łodygach. Modele z profilowanymi ostrzami to m.in. STIHL Robot koszący RMI 422 PC i STIGA Robot koszący Autoclip 228 S.

Robot koszący StihlKażdy model posiada regulację wysokości koszenia – zazwyczaj najniższa to 25 mm, a maksymalna 60 -70 mm. Można spotkać także kosiarki mające maksymalną wysokość 80 mm. Szybkość pracy przeciętnego robota koszącego to 25 metrów na minutę.

Ile kosztuje robot koszący?

Ceny robotów koszących różnią się w zależności od takich parametrów, jak materiały wykonania, ilość funkcji, rodzaj noża, zasięg działania. Najtańsze modele to wydatek kilku tysięcy złotych (np. STIGA Autoclip M7 kosztuje ponad 5 tys.), najdroższe - nawet kilkadziesiąt (AMBROGIO ROBOT LINE 450I DELUXE to wydatek 61 tys. zł). Taki rozstrzał cen sprawia, że można bez problemu znaleźć robota koszącego w ramach posiadanego budżetu.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel