Oczyszczanie ogródka i większych powierzchni z liści. Jak i czym to zrobić?

2021-07-22
Oczyszczanie ogródka i większych powierzchni z liści. Jak i czym to zrobić?

Zalegające na trawnikach liście nie należą do bardzo estetycznych dodatków. Choć na początku mogą cieszyć bogatą kolorystyką, szybko tracą barwy i zaczyna się proces i degradacji. Czy należy bezwzględnie usuwać liście z trawników, rabat i ścieżek? Jakich urządzeń użyć to tego typu pracy?

Czy zawsze należy czyścić powierzchnię z liści?

Drzewa dekoracyjne i owocowe różnią się sposobem kwitnienia, a także przynoszą inne korzyści w ogrodzie. Pierwsze stanowią jego ozdobę i wpływają na lepsze poczucie intymności, z kolei drugie przynoszą plony. Jednak niezależnie od tego, niemal każde z ogrodowych drzew liściastych zrzuca liście na zimę. Tym samym każde z nich stwarza konkretne problemy osobom odpowiedzialnym za utrzymanie zieleni przed domem.

Od dawna poruszany jest problem dotyczący zasadności zbierania liści opadających z drzew. Jak wiadomo, liście po sezonie jesienno-zimowym ulegają całkowitej biodegradacji. Pozostaje z nich jedynie próchnica, która okazuje się znakomitym nawozem. Dlatego w niektórych strefach lepiej zostawić liście na zimę, ponieważ może to zastąpić nawożenie drzew czy krzewów. W przypadku grządek resztki roślin rozdrobni wiosenne przekopanie ich z użyciem glebogryzarki. W przypadku rabat kwiatowych duże liście będą stanowiły dodatkową osłonę przed mrozem.

W tych miejscach koniecznie usuń liście

O ile na grządkach, w sadach i rabatach liście zupełnie nie przeszkadzają, o tyle w innych miejscach lepiej będzie je usunąć. Zalegające na trawnikach elementy roślinne o sporej powierzchni ograniczają jej dostęp do światła i wody. Dodatkowo na powierzchni trawnika mogą pozostać nieestetyczne plamy, dlatego z dekoracyjnych muraw i reprezentacyjnych zielonych przestrzeni przed domem z pewnością powinieneś je usunąć.

Gnijące liście są całkowicie niepotrzebne również na traktach komunikacyjnych jak ścieżki, chodniki czy parkingi. W tych miejscach nie chodzi tylko o brak estetyki. Rozkładające się liście są śliskie i bardzo łatwo o wypadek zwłaszcza w jesienne dni. Dlatego nie możesz dopuścić do tworzenia się śliskiej brązowej powierzchni i powinieneś usunąć liście kiedy jeszcze będą suche.

Czego użyć do usuwania liści?

Usuwanie liści najczęściej kojarzy się z uciążliwymi pracami ręcznymi z użyciem grabi. Jednak grabienie nie jest całkowicie neutralne dla trawnika, może też prowadzić do niszczenia korzeni płytko rosnących krzewów. Oczywiście nie da się zapomnieć o uciążliwości tych prac szczególnie na dużych obszarach. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju dmuchawy i odkurzacze ogrodowe.

Zacznijmy od dmuchawy, ponieważ z aktywnością tych urządzeń można spotkać się nawet w miastach. Sprawdzają się przy usuwaniu liści z powierzchni chodników, placów oraz parkingów. Pozwalają na zdmuchnięcie ich w jedno miejsce i przygotowanie do wywiezienia. Przykładem takiego urządzenia jest STIHL Dmuchawa akumulatorowa BGA 45, która znakomicie radzi sobie z suchymi liśćmi, ale także drobnymi częściami roślin.

STIHL Dmuchawa akumulatorowa BGA 45

Dmuchawy jednak nie zbierają liści, a jedynie pozwalają usunąć z miejsc, w których nie chcesz ich pozostawiać. Odwrotne działanie mają odkurzacze ogrodowe, które zasysają powietrze, a nie wydmuchują go. Wraz z powietrzem zbierają luźne liście do zamontowanej na wylocie torby. Sprawdzą się również na murawach, po koszeniu trawy kosiarki spalinowe lub traktor ogrodowy. Łatwo usuwają wszystkie lekkie elementy roślinne, ale również niektóre śmieci. Jeśli interesuje Cię odkurzacz, sięgnij po STIHL Odkurzacz ogrodowy SHE 81. W zestawie do niego dołączony jest solidny worek do zbierania elementów roślinnych, co pozwala zostawić w czystości chodniki czy ścieżki. Za wadę należy uznać to, że przy dużych trawnikach worek może okazać się mało pojemny i będzie wymagał częstego opróżniania.

STIHL Odkurzacz ogrodowy SHE 81

Do naprawdę dużych powierzchni pozostaje Ci jedynie traktor ogrodowy wyposażony w specjalną nakładkę do zbierania liści. Możesz wykorzystać taką samą maszynę, jaką używasz do koszenia trawnika. Tu także liście zbierane są do pojemnika, jednak jest on znacznie większy. Z kolei opróżnianie w jednym miejscu okazuje się znacznie łatwiejsze dzięki napędowi pojazdu. Oczywiście, za wadę możesz uznać wysoką ceną zarówno traktora ogrodowego, jak i dodatkowej nakładki.

Dzięki zastosowaniu wspomnianych narzędzi usuwanie liści przestanie Ci się już kojarzyć z uciążliwym grabieniem. Dmuchawy czy dodatek do traktora ogrodowego ułatwią usuwanie części roślin również po koszeniu. Dzięki temu powierzchnia trawnika zachowa wysoki poziom estetyki, a prace nawet na dużych trawnikach okażą się bardzo przyjemne.

pixel