Jaki agregat prądotwórczy jest najlepszy?

2022-09-22
Jaki agregat prądotwórczy jest najlepszy?

Awarie prądu to wcale nierzadkie zjawisko, elektrownie przeprowadzają też co jakiś czas konserwacje sieci, które wymagają wyłączenia prądu. Wprawdzie szybko starają się usunąć usterkę, a o konserwacji odpowiednio wcześniej informują i przerwy nie trwają dłużej niż kilka godzin, ale mogą zdarzyć się pewne sytuacje, kiedy bez prądu można zostać na dłużej. Wtedy może nas uratować agregat prądotwórczy.

Nawałnice, wichury i inne gwałtowne zjawiska pogodowe, towarzyszą nam coraz częściej. Niestety nierzadko powodują szkody w sieciach energetycznych w postaci zerwanych linii, gałęzi i konarów zawieszonych na liniach, czy awarii słupów lub transformatorów, w które uderzają pioruny. W takich sytuacjach bez prądu można zostać nawet na kilka dni. Warto więc mieć w domu generator prądu, który pozwoli przetrwać ten trudny czas. Jaki będzie najlepszy?

Do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które pozwala na wytworzenie prądu w momencie, kiedy nie ma do niego dostępu z sieci. Sprawdzi się więc w każdym domu na wypadek dłuższej przerwy w zasilaniu (spowodowanej poważniejszą awarią czy szkodami po nawałnicy). Agregatem można zasilić część sieci, a więc kilka urządzeń albo tylko jedno. Agregaty są często stosowane w firmach, sklepach, szpitalach, gdzie nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu, uniemożliwia wręcz pracę. Agregaty są także używane na budowach, gdzie niezbędne jest zastosowanie elektrycznych maszyn, ale nie ma zasilania, bo np. prąd nie został jeszcze doprowadzony do powstającego budynku.

Jak działa taki agregat? Posiada silnik spalinowy i wymaga benzyny, oleju napędowego lub skroplonego gazu. Silnik tworzy wraz z prądnicą serce agregatu. Następnie prąd przekazywany jest do fragmentu sieci energetycznej i przekazywany bezpośrednio do urządzenia. Istnieją różne rodzaje agregatów, które różnią się zasilaniem czy budową.

Jak można wykorzystać agregat prądotwórczy na własny użytek?

  • Prosty agregat na własny użytek można wykorzystać na wiele sposobów. Na przykład można zasilać nim urządzenia stosowane na zewnątrz, np. w ogrodzie, kiedy nie masz możliwości podpięcia ich do gniazda w domu, bo np. nie posiadasz tak długiego kabla.
  • Agregatem można też zasilać urządzenia w domu czy na działce.
  • Na pewno przyda się do zasilania lodówki, zamrażarki czy płyty indukcyjnej, kiedy z jakiegoś powodu zdarzy się kilkudniowa przerwa w dostawie prądu.
  • Ponadto agregat prądotwórczy może nawet uratować życie! Jeśli w domu jest bardzo chora osoba, która oddycha wyłącznie dzięki elektrycznemu respiratorowi, nawet krótka przerwa w dostawie prądu może spowodować jej śmierć przez uduszenie. Dzięki szybkiemu podpięciu urządzenia do agregatu można zapobiec tragedii.
  • Podobnie w przypadku osób, które muszą być dializowane i mają urządzenie do dializ w domu. Jak widać więc agregat to bardzo przydatna rzecz i powinien mieć go w domu każdy.

Rodzaje agregatów prądotwórczych – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje agregatów. Wybór odpowiedniego zależy od zastosowania i potrzeb. Przede wszystkim agregat musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu. Do wyboru są profesjonalne agregaty jednofazowe – 230V i profesjonalne agregaty trójfazowe – 400V. Do domu wystarczy spokojnie agregat jednofazowy. Natomiast tam, gdzie trzeba zasilić więcej maszyn zużywających sporo prądu, lepszy będzie trójfazowy. Kolejnym ważnym parametrem jest moc agregatu. To ona decyduje o tym, czy agregat będzie w stanie zasilić dane urządzenia i dostarczać odpowiednią ilość energii. Należy pamiętać, że moc agregatu powinna być większa niż moc wszystkich urządzeń, jakie chcesz do niego podpinać. Dla większości urządzeń najlepiej przyjąć, że pobór mocy jest dwa razy wyższy od mocy znamionowej.

Wybór agregatu dla konkretnych miejsc

Wiadomo już, jaki agregat do domu rodzinnego lub na działkę wybrać. Jaki będzie odpowiedni dla innych miejsc? Na budowę koniecznie trójfazowy i z rozruchem elektrycznym. Dobrym wyborem mogą być profesjonalne agregaty z automatycznym startem. Trójfazowy agregat bez problemu zasili betoniarkę i będzie najlepszy nawet do spawarek, choć do tych urządzeń, pobierających sporo prądu, najlepiej wybrać profesjonalny agregat z modułem spawalniczym.

Jaki generator prądu będzie najlepszy do sklepu? Tutaj potrzeba zasilania zarówno do urządzeń chłodniczych, jak i do kas, więc również lepszym wyborem będzie agregat trójfazowy. Nieco inna sytuacja jest w przypadku agregatu dla pieca centralnego ogrzewania. Tutaj wybór zależy od tego, jakim prądem – jedno- czy trójfazowym zasilane są wszystkie urządzenia wchodzące w skład instalacji c.o. Zaś moc agregatu musi być większa od łącznej mocy wszystkich tych urządzeń.

A jeśli potrzebujemy agregatu turystycznego? Zdecydowanie wystarczy Ci jednofazowy. Zwykle nie podpina się do niego więcej niż jednego urządzenia ani większych sieci. Oczywiście taki agregat zdecydowanie powinien być przenośny. Istnieją też stacjonarne, jednak przenośne można łatwo ulokować w pobliżu każdego urządzenia. Na budowę czy do domu przenośny będzie zdecydowanie najlepszy.

pixel